Asian Roller Sports Championships 2008

第13回アジアローラースケート選手権大会が10月12日から22日まで中国・海寧市で開催されます。アジアで勝てなくては世界で勝てません、ここは日本選手の活躍を期待したいところですが、とりあえず怪我しないよう頑張ってください。英語版オフィシャルページの更新が遅れ気味なので、レース結果など速報は難しいようです。

October 12th - 22nd 2008



The 13th Asian Roller Sports Championships will be held in Haining in October



In October of Autumn, The 13th Asian Roller Sports Championships is to be held in Resort of Tide, Capital of Leather, and Star City of Roller Sports - Haining City for the first time, which is on the bank of the Qiantang River. In recent years, Haining’s cause of Roller Sports has been developing constantly ,there are 100,000 people taking part in it at present and it has broad mass base, At the same time, the world's first International standards indoor speed roller skating arena - Haining International Roller Sports Center was completed and went into operation in July, 2008, Which will is the first indoor roller skating arena worldwide that has the most complete hardware and facilities and the most advanced equipment, which catches global roller sports organization and roller sports lovers’attention ,they all want to show their skills in Haining’s track and enjoy roller sports’activeness and happiness that brought by world-class track. Roller sports is combined with fitness, competitiveness, arts, entertainments , thrills and it has become the official competition item of 2010 Guangzhou Asian Sports Games, now there are more than 100,000,000 roller sports enthusiasts worldwide.


The first indoor roller skating rink
Haining City International Roller Sports Center : Home Page and Video
  • Oct. 15-17 : Track (3 days)
    • 300 M Time Trial
    • 500 M Sprint
    • 1000 M Line
    • 10000 M Points/Elim
    • 15000 M Elimination
    • 3000 M Relays
  • Oct. 18 : Rest Day
  • Oct. 18 : 19:00- Opening Ceremony for Speed Skating and Figure skating
  • Oct. 19 - 21 : Road (3 days)
    • 200 M Time Trial
    • 500 M Sprint
    • 10000 M Points
    • 20000 M Elimination
    • 5000 M Relays
    • 42 Km Marathon

The Results and Videos Move to New Page !!


Live from Haining Roller Sports Center

Haining Roller Sports Center

--- Team JAPAN ---


日本など6ヶ国代表チームが海寧に到着。


12日、日本選手団の15名 (役員3名、スピードスケート選手9名、その関係者3人) が現地到着のニュースが報じられました。別種目のフィギュア選手団17名は16日と18日に海寧に到着し、競技に参加予定ということです。その他各国の代表団は続々と海寧に到着しています。


アジア選手権の組織委員会によれば、10月12日までに海寧に到着する6ヶ国の代表チーム中国、中華台北、イラン、インド、日本、とパキスタンの代表チームの総勢130人近くのスポーツ選手、コーチ、役員は相前後して海寧に到着し、アジア選手権の開会を迎えます。また残る中国の香港、中国のマカオ、シンガポール、韓国、モンゴルなど代表チームのスピードスケート選手は明日か明後日に海寧に到着し、レースに参加する予定です。

Japan national team focused on training before the games.
Asian Roller Sports Championships News: 日本など6ヶ国代表チームが海寧に到着。

Team JAPAN in the indoor rink


from http://hiroqui.blog.shinobi.jp/

Day 1: Track

  • Junior Women 300m TT Qualification
    13.  NAKAZAWA MOEKO (中澤 萌子) 32.169
  • Junior Men 300m TT Qualification
    12.  NAKAO KEISHI (中尾 圭志) 28.962
    13.  KOMATSU YU (小松 佑) 29.026
  • Senior Women 300m TT Qualification
    10.  OTAKE SUZUKA (大嶽 涼香) 31.119
  • Senior Men 300m TT Qualification
    10.  KITA KENTA (喜多 健太) 27.573
    13.  OGAWA DAISUKE (小川 大介) 29.125
  • Junior Women 300m TT Final

  • Junior Men 300m TT Final
    12.  NAKAO KEISHI (中尾 圭志) 29.141

  • Senior Women 300m TT Final
    11.  OTAKE SUZUKA (大嶽 涼香) 31.149
  • Senior Men 300m TT Final
     9.  KITA KENTA (喜多 健太) 27.593


  • Junior Women 15000 M Elimination
    12.  NAKAZAWA MOEKO (中澤 萌子)

  • Junior Men 15000 M Elimination
    11.  KOMATSU YU (小松 佑)

  • Senior Women 10000 M P/Elimination
     6.  SHINOZUKA NACHI (篠塚 奈知) 2P
     -.  OTAKE SUZUKA (大嶽 涼香)
  • Senior Men 10000 M P/Elimination
     6.  KITA HIDEAKI (喜多 秀明)
    10.  OGAWA DAISUKE (小川 大介)
  • Day 2 : Track

  • Junior Women 500 M Sprint Heats
     -.
  • Junior Men 500 M Sprint Heats
    4/4.  NAKAO KEISHI 48.484
  • Senior Women 500 M Sprint Heats
     -.

  • Senior Men 500 M Sprint Heats
    1/3.  KITA KENTA 45.510
    4/3.  TOTORI HIROSHI (戸取 大樹) 48.170
  • Junior Women 10000 M P/Elimination
    12.  NAKAZAWA MOEKO
  • Junior Men 10000 M P/Elimination
    11.  NAKAO KEISHI
  • Senior Women 15000 M Elimination
     7.  SHINOZUKA NACHI
     8.  OTAKE SUZUKA
  • Senior Men 15000 M Elimination
     4.  KITA HIDEAKI
     9.  OGAWA DAISUKE
  • Day 3 : Track

  • Junior Men 1000 M Sprints Qualification
    2/5.  KOMATSU YU 1:34.216
  • Senior Women 1000 M Sprints Qualification
    2/4.  SHINOZUKA NACHI 1:36.668
  • Senior Men 1000 M Sprints Qualification
    1/4.  KITA HIDEAKI 1:31.586
    1/7.  TOTORI HIROSHI 1:33.135
  • Junior Men 1000 M Sprints Final
     -.
  • Senior Women 1000 M Sprints Final
     5.  SHINOZUKA NACHI 1:38.928
  • Senior Men 1000 M Sprints Final
     4.  KITA HIDEAKI 1:34.381


  • Senior Men 3000 M Relays Qualification
     3.  KITA HIDEAKI/KENTA/DAISUKE 4:30.059
  • Senior Men 3000 M Relays Final
     4.  KITA HIDEAKI/KENTA/DAISUKE 4:21.131
  • Day 4 : Rest Day


    Day 5 : Road

  • Junior Women 200 M Sprints Qualification
    13.  NAKAZAWA MOEKO 22.370
  • Junior Men 200 M Sprints Qualification
    10.  NAKAO KEISHI 18.973
    13.  KOMATSU YU 19.754
  • Senior Women 200 M Sprints Qualification
    10.  OTAKE SUZUKA 21.793
  • Senior Men 200 M Sprints Qualification
    12.  KITA KENTA 18.770
    13.  OGAWA DAISUKE 19.013
  • Junior Women 200 M Sprints Final

  • Junior Men 200 M Sprints Final


  • Senior Women 200 M Sprints Final
    10.  OTAKE SUZUKA 21.727
  • Senior Men 200 M Sprints Final
    11.  KITA KENTA 19.042

  • Junior Women 20000 M Elimination
      -.
  • Junior Men 20000 M Elimination
      -.
  • Senior Women 20000 M Elimination
     5.  SHINOZUKA NACHI 45:57.60
     8.  OTAKE SUZUKA
  • Senior Men 20000 M Elimination
     5.  KITA HIDEAKI 37:32736
    12.  TOTORI HIROSHI
  • Day 6 : Road


    Senior Women 10000 M Points/Elimination
  • Junior Women 500 M Sprints Qualification
    1/4.  NAKAZAWA MOEKO 50.435
  • Junior Men 500 M Sprints Qualification
      -.  NAKAO KEISHI
      -.  KOMATSU YU
  • Senior Women 500 M Sprints Qualification
      -.  
  • Senior Men 500 M Sprints Qualification
    1/4.  OGAWA DAISUKE 45.558
    2/3.  KITA KENTA 43.615
  • Junior Women 10000 M Point/Elimi
      -.
  • Junior Men 10000 M Point/Elimi
      -.

  • Senior Women 10000 M Point/Elimi
     2.  SHINOZUKA NACHI : 14P 16:41.470
  • Senior Men 10000 M Point/Elimi
     5.  KITA HIDEAKI : 4P 15:11.563
    12.  TOTORI HIROSHI : 0P 15:18.482
  • Day 7 : Road



    日本ローラースポーツ連盟: Japan Roller Sports Fedaration
    インラインスケートで世界へ行くよ!: Blog and Yahoo! Photos
    ヒデポンの世界への挑戦: Blog
    Team BLIZZARD: Blog

    この記事へのコメント

    totori
    2008年10月17日 00:22
    about 300m tt video
    could you please insert the CREDIT?
    It's not good manor I think.
    Yukio Masuda
    2008年10月17日 01:15
    I have done it. Thank you for a good video and sorry for my impoliteness.

    If you want to add any other credit "from http://hiroqui.blog.shinobi.jp/", please mail me.
    totor
    2008年10月17日 08:33
    thank you for the fast action!
    I know you are good writer.I like reading your blog.If there is anything I can do for this blog,I will help you.You can use the photos from my site or yahoo photo,if you write the credit(^_^)