ZUGERSEE Swiss Inline Cup

フランス・スイス・ドイツ3カ国にWICに60ポイント加算できるローカルレースがあります。WICがIOCのようにヨーロッパ主体と云われ、これがアメリカなどから敬遠されている一つの理由かも知れません。日本勢が不参加、WICチームが揃っているわけでもなく、同日7月14日にはカナダで Montreal 24 Hours などもあり、この ZUGERSEE SIC を取り上げる気がなかったのですが、このレースもWICつながりで抜けると変なので遅まきながら掲載します。

 SIC ZUGERSEE Class One
SIC ZUGERSEE

City: Zugersee
Country: Swiss
Day: Saturday, 14th July 2007
Class: WIC Class 1 (International Level)
Competition: Marathon 40 km
Winner points: 60 points
Start and Finish: Zug. Braunviehzuchtareal
SIC Race Start: 6:30 pm
Course: 1 times lap = 40 k
Organizer: SIC

Swiss Inline Cup Zugersee

去年の MMCmicro Salomon を思い出させるように・・・ Bont Hyper チームが1,2,3フィニッシュです。
It was a big day for Team Bont Hyper: 1. Luca Presti (ITA), 2. Massimiliano Presti (ITA) and 3. Luca Saggiorato (ITA). They demonstrated how strong their team skates at the moment with an incredible sprint.

At the womens race, Laura Lardani (Sportvital Rollerblade) won already her fifth race of the World Inline Cup 2007. Second got the Italian Giovanna Turchiarelli (Alessi Powerslide World) and third Nadine Gloor (Athleticum Rollerblade). results
Marathon Men 42km: All (SIC)
  1. Luca Presti (Bont Hyper) 57.51,48
  2. Massimiliano Presti (Bont Hyper)
  3. Luca Saggiorato (Bont Hyper)
  4. Peter Michael (Powerslide Phuzion)
  5. Shane Dobbin (Sportvital Rollerblade)
  6. Mathieu Grandgirard (World Inlinecenter Spirot)
  7. Wayne Begg (World Inlinecenter BONT)
  8. Danny Finster (World Inlinecenter Spirot)
  9. Stefano Galliazzo (Alessi Powerslide World)
  10. Ben Alchin (World Inlinecenter Spirot)
  11. D.J. Nation (World Inlinecenter Spirot)
  12. Ewen Fernandez (Matter World Inline Center)
  13. Giovanni Conte (World Inlinecenter BONT)
  14. Raphael Pfulg (Athleticum Rollerblade)
  15. Victor Wilking (Citius Skate Team)
  16. Matteo Amabili (Alessi Powerslide World)
  17. Wouter Meulders (Chauvin Arnoux)
  18. Adrian Leemann (iXS FILA)
  19. Nicolas Iten (Sportvital Rollerblade)
  20. Severin Widmer (iXS FILA)
Marathon Women 42km: All (SIC)
  1. Laura Lardani (Sportvital Rollerblade) 1:10.24,89
  2. Giovianna Turcherelli (Alessi Powerslide)
  3. Nadine Gloor (Athleticum Rollerblade)
  4. Andréa Haritchelhar (Athleticum Rollerblade)
  5. Sandra Gomez (Alessi Powerslide)
  6. Tamara Llorens (Sportvital Rollerblade World)
  7. Nicole Begg (Ssanyong Jesa Bont)
  8. Michaela Neuling (Sportvital Rollerblade World)
  9. Ramona Minetti (Alessi Powerslide National)
  10. India Kuhn (Athleticum Rollerblade)
  11. Martina Taruscia (Henniez Women)
  12. Franziska Stampfli (Athleticum Rollerblade)
  13. Ghizlane Samir (SsangYong Jesa Bont)
  14. Jana Gegner (Zepto Skate)
  15. Valeria Giannella (Alessi Powerslide National)
  16. Tina Strüver (SsangYong Jesa Bont)
  17. Anne-Claire Mailard (Schänkel World Team)
  18. Jenny Berndt (Zepto Skate)
  19. Agnes Bozi (Alessi Powerslide National)
  20. Livia Meier (Schänkel World Team)

OVERALL World Inline Cup

Overall Ranking after ten races including two cancelled worst result (1 Top Class and 1 Class One)
Men Teams
  1. Massimiliano Presti, ITA, (Bont Hyper), 968Points
  2. Fabio Francolini, ITA, (Powerslide Phuzion), 772
  3. Kalon Dobbin, NZL, (Powerslide Phuzion), 765
  4. Shane Dobbin, NZL, (Sportvital Rollerblade Team), 678
  5. Luca Saggiorato (Bont Hyper) 667
  6. Yann Guyader, FRA, (Matter World Inline Center), 631
  7. Roger Schneider, SUI, (Athleticum Rollerblade), 589
  8. Diego Rosero, COL, (Sportvital Rollerblade Team), 588
  9. Peter Michael, NZL, (Powerslide Phuzion), 585
  10. Reyon Kay, NZL, (Athleticum Rollerblade), 570
45th Shinki Yamamoto, JPN, (Timmerman Powerslide), 133

Women Teams
  1. Laura Lardani, ITA, (Sportvital Rollerblade World Team), 1059 Points
  2. Giovanna Turchiarelli, ITA, (Alessi Powerslide Worl), 965
  3. Sandra Gomez, SPA, (Alessi Powerslide), 965
  4. Tamara Llorens, ARG, (Sportvital Rollerblade World Team), 945
  5. Nicole Begg, NZL, (SsangYong Jesa Bont), 818
  6. Jana Gegner, GER, (ZPTO Skate Team), 783
  7. Catherine Penan, CHI, (Sportvital Rollerblade Team), 682
  8. Michaela Neuling, GER, (Sportvital Rollerblade Team), 625
  9. Nadine Gloor, SUI, (Athleticum Rollerblade Team), 553
  10. Ghizlane Samir, FRA (SsangYong Jesa Bont), 503
14th Nachi Shinozuka, JPN, (World Inline Center) 359
ZEPTO Skate Team: Zugersee (SUI)
Team Rollerblade World News: Zug SIC & WIC and Photos
Athleticum Inline Team News: Zugersee SIC 2007 and Photos
Swissbaer.ch: Zugersee Swiss Inline Cup 14.07.2007 (Photos)


 SIC ZUGERSEE Class One

この記事へのコメント